Pewnego sobotniego ranka wybraliśmy się w małą podróż do Torunia miasta pierników i Kopernika. Naszą podróż zaczeliśmy oczywiście z Warszawy, wybraliśmy atostradę A2 w kierunku Łodzi, a następnie zjazd na A1 kierunek Gdańsk - droga prosta przyjemna i co najważniejsze "jeszcze darmowa" czas podróży spkojną jazdą ok 2,5 godz. Oczywiście istnieją jeszcze dwie drogi alternatywne krótsze ale za to czasowo dłużej.
Po przyjeździe do Torunia wybraliśmy parking przy Bulwarze Filadelfijskim w weekendy parkometry nie działają więc śmiało można zostawić samochód nie obawiająć się kosmicznego rachunku czy groźby odcholowania - ulga ta nie dotyczy ścisłego centrum (strefa 1). Po zaparkowaniu udajemy się na małe śniadanko :)(przyjechaliśmy wcześnie ok godz. 8.00). Zmierzając na upragnione śniadanko po drodze zwiedzamy Krzywą Wieżę w Toruniu, następnie przemieszczamy się ul. Piekary w kierunku Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do której warto zajrzeć i zwiedzić. Z tamtąd trafiamy na Rynek Staromiejski, ale idziemy dalej jeszcze tu wrócimy :), wchodzimy do restauracji "Bułka" miły przyjemny lokal, wygodne fotele dobre śniadanko ale jest jedna wada długo trzeba czekać na relizację zamówienia (chyba, że my żle trafiliśmy). Po posileniu się i załatwieniu paru potrzeb w końcu rozpoczynamy nasze zwiedzanie Przemieszczamy się ul. Szewską, aż do ul. Prostej po drodze mijamy przyjemnego Pieska z parasolką i wychodzimy na Rynek Nowomiejski.
Z rynku kierujemy się na ul. Szpitalną i do kościoła św. Katarzyny (garnizonowy) warto go zwiedzić ze względu na bardzo charakterystyczny ołtarz z kamienia wykonany przez rzeźbiarza Ignacego Zelka w latach 1924 i 1930, jak równieź kościół ten posiada najwyższą w Toruniu wieżę o wysokości 86m, oraz 35-głosowe organy z czasów budowy 1894-1897. Po zwiedzeniu kościoła udajemy się w stronę ruin zamku krzyżackiego podrodze mijająć bardzo ciekawą budowlę, a jest nią Teatr Baj Pomorski.
Po dotarciu do ruin zamku mamy okazje zobaczyć pozostałości po wielkim zamku Krzyżackim jak również repliki trebuszy i inne ciekawe eksponaty
Idąć dalej docieramy do kolejnego "zwierzaka", a jest nim osiołek, po drodze odwiedzamy sklep z piernikami robimy mały zapas i dalej w kierunku Rynku Staromiejskiego. Po dotarciu do rynku ukazuje się nam pomnik Kopernika i piękny kościół akademicki oraz Ratusz Staromiejski.
Na Rynku Staromiejskim idziemy na mały obiad do Manekina polecamy tą dobrą i tanią restaurację. Po najedzeniu przemieszczamy się na drugą stronę wisły aby zobaczyć piękną panoramę Torunia.
A poniżej mapka z naszej wycieczki jak również zapraszam do oglądania zdjęć w galerii.
©2017 D-K. Wszelkie prawa zastrzeżone.